Nylon Cable Automatic Cable Tie Tool 2.5mm Width SWT36100H For Bundle Quickly
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : SWIFT
Model Number : SWT25100H
Certification : CE
Place of Origin : Shenzhen, China
MOQ : 1pcs
Price : negotiation
Payment Terms : 100% T/T payment
Supply Ability : 100pcs/month
Delivery Time : 10days
Packaging Details : packed in wooden cases
Product name : Wire tie tool for automatic bundling
Model : SWT36100H
Applictions : Automatically bundle cable ties
Wire ties : T25100
Tie width : 2.5mm
Tie length : 100mm / 4inch
Bundle diameter : 0 - 18mm
Bundle speed : 0.7S/cable tie
Contact Now
4 Inch Automatic Nylon Cable Tie Machine For Bundle Quickly Save Cost
SWT25100H components
SWT25100H components Description
1. a handheld gun Auto bundling items without hands threading and cutting.
2. A vibration bowl Sort materials nylon cable ties
3. PLC and touch screen Logic control, parameter settings
4. Wire, switch, connectors Signal transferred
5. Distribution system Convey cable ties one by one
Advantages
1. Bulk cable ties, 4inch length.
2. One machine replace 4 – 5workers, save cost.
3. Pull the trigger, automatic winding and insertion, tensioning and cutting.
4. The whole operation takes only 0.7S. The fast speed is 0.5S.
SWT25100H base data
No. 1 Description Cable tie tensioning tool
2 Brand SWIFT
3 Model SWT25100H
Features/advantages
1. Fast bundling cable ties, only 0. 7per cable tie!
2. Provide a clean cut without sharp cable tie protrusions.
3. Temperature control system to protect cable ties toughness in cold environment.
4. Touch panel with dual languages, Chinese and English.
4 Cable ties details Ties type Bulk cable ties
Tie model T25100 (same size/good quality can be used in this machine)
Tie width 2.5mm
Tie length 4inch
Tie thickness 1.1mm
Tensile strength 12kg
Quantity/bags 1,000pcs
5 Usage/per time in vibration bowl 220pcs enough
6 Max bundling Dia. for wire 18mm
7 Max bundling Dia. for tube 16mm
8 Min bundling Dia. 2mm
9 Bundling speed 0.7S
10 Cable tie gun details Power DC24V auto transferred
Tension forces Adjustable by turn knob(5settings)
11 Power supply AC220V, 50/60Hz; AC110V, 50/60Hz
12 Pneumatic pressure 5kg/cm²
13 Max Power 1,000W
14 Certificates CE, RoHS
FAQ
1. Q : Can you provide Certificate of Origin?
A:Yes,Sure.We can offer it.And it's free.
2. Q : What about your delivery time?
"A: We have a lot of products in stock.We can send the stock products in about 4 work days.
If without stock,or stock is not enough, we will check the delivery time with you."
3. Can I use other brand cable ties?
Yes, you can. But it is better to use swift cable ties. They are designed for machine using.
Product Tags:
automatic cable tie machine
automatic zip tie machine
Wholesale Nylon Cable Automatic Cable Tie Tool 2.5mm Width SWT36100H For Bundle Quickly from china suppliers
Nylon Cable Automatic Cable Tie Tool 2.5mm Width SWT36100H For Bundle Quickly Images