1.2S Electric SWT36150FC Automatic Tie Wrap Machine For Twisted Bags
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Swift
Model Number : SWT36150F
Certification : CE and RoHS
Place of Origin : China
MOQ : 1pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100pcs/month
Delivery Time : 10 - 15 working days
Packaging Details : 2pcs/wooden cases
Name : Tie wrap cutting tool
Bundle capacity : 1800-2400pcs/h
Bundle speed : 1.2S
Power supply : AC220V, 50/60Hz
Tension forces : Adjustable 20N - 80N
Cable tie gun : Fixed tie gun on the table
Applicable cable ties : 3.6 * 150mm cable ties, model T36150
Bundling Dia. for wire harness : 3-31mm
Contact Now
Description of automatic tie wrap machine SWT36150F
1. Fixed cable tie gun is without battery and must work with the host machine of SWT36150F.
2. PLC and touch screen control system in the host machine.
3. The vibration bowl feeder can sort loose cable ties, 3.6 * 150mm.
5. There should keep 250pcs cable ties in the bowl feeder when to use cable tie wrap machine.
6. The binding tensions are adjustable from 2kg to 8kg.
Information of automatic cable tying machine SWT36150F
Model SWT36150F
Cable tie gun Fixed cable tie gun
Batteries included No
Batteries required No
Applicable cable tie width 3.6mm
Applicable cable tie length 150mm
Applicable cable tie head L6.1 * W5.9 * H4.6mm
Bundle diameter 3 - 31mm
Bundle forces 20 - 80N, adjustable
Bundle speed 1.2S/cable tie
Bundle productivity 1800pcs/h- 2400pcs
Host machine L89*W90*H79cm
Cable tie gun L278*W240*H149mm
Voltage AC220V, 50/60Hz, different plugs
Pneumatic pressure 0.5MPa
Advantages of nylon cable tie machines SWT36150F
1. A cable tie gun SWT36150F can help wire harness manufactures to save 2 workers' salary.
3. Work stable and fast.
Applications
 1. Sets of kitchen utensils: spoons, spatulas, shells and forks
2. White goods: tubing components of refrigerators, wire harness, cotton covers
3. Coils of polyester monofilaments,stator motor or bags
Trade terms
Sea port Shenzhen, Guangzhou, huizhou
Payment 100% TT before ship
Lead time 15working days
Packing Wooden cases
Warranty 1 year and tech support forever
Packing details
Automatic cable tie machine will be packed in wooden cases.
Item N.W./kg G.W./kg Packing size
Host machine, cable tie gun and others 80kg 111kg 88cm*84cm*97cm
Vibration feeder 69kg 92kg 80cm*68cm*70cm
FAQ
1. Why cable tie is not tight?
The bundle tention may be smaller. Please turn the knob to set bigger forces.
2. Why operator should put nylon cable ties into the bowl feeder often?
Because automatic cable tie machine SWT36150F deals with loose zip ties, 3.6 * 150mm. And it doesn’t produce zip ties. Pls keep 250pcs nylon tie wraps in the bowl feeder.
3. What are the requirements of nylon cable ties?
Nylon cable ties are stronger, straight and without burr/flash/deformation.
Product Tags:
1.2S Automatic Tie Wrap Machine
SWT36150FC
31mm Plastic Tie Machine