1.3s Swt36200fc Automatic Tie Wrap Machine Tie Wrap Cutting Tool
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Swift
Model Number : SWT36200FC
Certification : CE
Place of Origin : China
MOQ : 1pcs
Price : negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100pcs/month
Delivery Time : 10 - 15days
Packaging Details : wooden case
Name : Tie wrap cutting tool
Model : SWT36200FC
Cable ties : W3.6 * L200mm
Ties type : Strip cable ties
Max binding Dia. : 42mm
Min binding Dia. : 15mm
Contact Now
1. Bundle max diameter 42mm.
2. SWT36200FC is samll, using cable ties in reel.
3. Be matched with a big support or not. And the height of the support is adjustable.
Technical parameters of SWT36200FC eletric tie wrap cutting tool
No. Item Description Value
1 Model SWT36200FC ---
Fixed type available ---
2 Size Of cable size Width 3.6mm
Length 200mm
Tensile strength 15kg
3 Operation speed For one cable tie 1.3S
4
Max banding Dia.
For wire Ø 42mm
For tube Ø 40mm
5 Min banding Dia. For tube / wire Ø 15mm
6 Cable ties in reel
qty
4000pcs in a reel
7 The feeding hose Length 0.5m
8 The bending force 2kg - 8kg tensions adjustable
9 Voltage AC220V, 50 / 60Hz, Euro plug
`10 The gun V. DC48V ( auto switch )
11 Power 1000W
12 Pneumatic pressure 5kg / cm²
13 Warranty
12monthes and tech support forever
SWT36200FC tie wrap cutting tool details
1. Tread the pedal, automatically warp, perforate, pull and cut off cable tie one by one.
3. The banding tensions are adjustable, 2kg - 8kg.
4. Using cable ties in a reel, 3.6 * 200mm.
5. Toch screen and PLC control system: easy to manage the specifications
6. Tie wrap cuttine tool SWT36200FC can tie the max bundled diameter 42mm.
7. SWT36200FC can be matched with a big support if you need. So the total height is bigger.
8. Tie wrap machine SWT36200FC needs electry and pneumatic pressure.
Applications
1. bags, big insulation pad, big copper tubings, wire harness, cable harness.
Our service
2. Reply you any doubts or need in 1 hour.
Other products
Electrical power The host machine AC220V 50 / 60Hz Pneumatic pressure 5kg / cm
The gun head DC48V
The power 1000W