SWT36200FC Automatic Cable Tie Machine Binding Forces Adjutable 8kg
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Swift
Model Number : SWT36200FC
Certification : CE, RoHS
Place of Origin : Shenzhen, China
MOQ : 1pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 100pcs/month
Delivery Time : 12-15days
Packaging Details : wooden cases
Machine model : SWT36200FC
Bundle speed : 1.3S
Cable ties model : C36200, 3.6 * 200mm
Max banding Dia. for wire : Ø42mm
Min banding Dia. : Ø15mm
Pneumatic pressure : 5kg/cm²
Voltage : AC220V - AC240V, 50/60Hz
Power : 1,000W
Binding forces : Adjutable 8kg
Qty/reel : 4000pcs wire ties in a reel
Contact Now
Cutting nylon cable ties without sharp edges.
Binding tensions adjustable.
Technique data for automatic wire tying tool
Model SWT36200FC
Cable ties size W3.6 * L200mm
Min bundle diameter 15mm
Max bundle diameter for wire 42mm
Operation speed 1.3S per setting
Bundle forces 2kg - 8kg
Fixed cable tie gun weight 4.0kg
Host weight 30kg
Power 1,000W
Fixed gun voltage DC48V
Voltage AC220V, single phase, 50/60Hz
Pneumatic pressure 5kg/cm²
Certificate CE, RoHS
Features for automatic wire tying tool
2. It takes 1.3S to finish bundling cable ties.
3. Using reel cable ties, C36200 for SWT36200FC.
4. The binding forces are adjustable from 2kg to 8kg.
6. The max diameter for bundled item is 42mm.
7. Voltage: AC220V, 50/60Hz; pneumatic pressure: 5kg/cm²
Advantages of cable tie tensioning tool
Fast. Swift cable tie gun can fast bundle cable ties in 1.3S.
Instructions for automatic cable tie machine
1. Load “4,000pcs reel cable ties” in host machine and pay attention on their junction.
2. Connect a fixed cable tie gun with host machine.
3. Power on, click ” Auto “, “start”.
4. Tread foot pedal, start to bundle wire harness/plastic tubes/other items.
Relater cable ties
Model C36200
Width 3.6mm
Length 200mm
Cable tie thickness 1.1mm