Handheld SWT25100HC Automatic Cable Tie System For Bundel Nylon Tie Warps 2.5mmx100mm
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Swift
Model Number : SWT25100HC
Certification : CE
Place of Origin : Made in china
MOQ : 1pcs
Price : negotiation
Payment Terms : 100% T/T
Supply Ability : 300pcs per month
Delivery Time : 15 working days after received your payment
Packaging Details : Packed in wooden case
Product Name : automatic cable tie system
Application : Banding wire harness / tube
Operation speed : 1S per cable tie
Cable tie spec : 2.5 * 100mm
Minimum banding diameter : Ø3.0mm
maximum banding diameter : Ø18mm
Capacity : 5000pcs
Bundle force : 2-8kgf adjustable
Contact Now
Description
1. Using reel cable ties, 5,000pcs in reel.
2. Using cable tie size width 2.5mm, length 100mm.
3. PLC control and Touch sreen, easy to manage.
4. The waste of nylon cable ties would be collected into a box. Keep clean.
5. The machine count quantity only after the operation succeeded.
SWT25100H cable tensioner tool Parameters
Name
Automatic cable tie machine for bundling
Description
Unit Value
Cable tie size
mm
2.5 ( width )
mm
100 ( length )
Cable tie head size mm
4.8 * 4.8* 3.8 ( L * W * H)
Tensile strength KG
8
IBS
18
Power supply Voltage
AC220V, 50 / 60Hz
Gun power Voltage
DC24V auto switch
Pneumatic pressure MPa
0.5
FAQ
FAQ
QUESTION ANSWER
What is your Pre-sales service ?
What is your after-sales service?
Do you have auto cable tie tools warranty?
Product Tags:
Handheld Automatic Cable Tie System
Wholesale Handheld SWT25100HC Automatic Cable Tie System For Bundel Nylon Tie Warps 2.5mmx100mm from china suppliers
Handheld SWT25100HC Automatic Cable Tie System For Bundel Nylon Tie Warps 2.5mmx100mm Images